4 grudnia w dniu wspomnienia Św. Barbary- Patronki Górników pragnę złożyć  najlepsze życzenia dla wszystkich tych, których codzienna praca związana jest z kopalnią. Niech ten dzień stanowi dla nich wyjątkowe święto. Co roku o tej porze Brać Górnicza spotyka się, aby świętować i cieszyć się wspólnie z przepracowanego roku. W tym szczególnym dniu pragnę przekazać wyrazy uznania każdemu Górnikowi.

Zawód górnika wyrasta z dziedzictwa kultywowanego przez wieki. Tradycje górnicze zagnieździły się w życiu zarówno pracowników kopalń, jak również lokalnych wspólnot, z których  się wywodzą. Podkreślam, iż górniczy zawód wymaga docenienia, szacunku i tworzenia bezpiecznych warunków pracy każdemu, kto przekracza kopalnianą bramę. Nie można pominąć warunków i zagrożeń, które przed pracownikami kopalń stawia specyfika ich zawodu. W tej jakże ciężkiej profesji  są ludzie, którzy pracę traktują nie tylko jako zawód, pozwalający utrzymać rodziny, ale również jako możliwość współtworzenia wielkiej górniczej społeczności. Górnictwo wciąż jest istotną dziedziną naszego przemysłu. Należy doceniać olbrzymie, naturalne bogactwo, z którego złóż może czerpać polskie państwo i społeczeństwo. Winniśmy  o tym pamiętać a nawet głośno o tym mówić.

W tym dniu pochylmy się z refleksją także nad tymi, którzy oddali swoje życie pełniąc „wieczną szychtę”. Uczcijmy pamięć każdego z nich i oddajmy im cześć.

Z okazji obchodów górniczego Święta całej górniczej Braci życzę zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w wykonywanej pracy. Niech przy codziennych obowiązkach towarzyszy Wam poczucie bezpieczeństwa. Życzę, aby trud jaki wkładacie w Waszą pracę był doceniany, przynosząc codzienny szacunek i satysfakcję.

Niech Święta Barbara nieustannie otacza wszystkich Górników i Ich Rodziny swymi opiekuńczymi ramionami dając im pewność dnia jutrzejszego tak, aby bez obaw mogli patrzeć w przyszłość.

Życzę także wszystkim dzisiejszym solenizantkom sukcesów w życiu, dużo uśmiechu, radości oraz spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń.

Z górniczym pozdrowieniem
„Szczęść Boże!”