10 kwietnia, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w całej Polsce odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary tragedii, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką. – Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem dla Polski i wielką nadzieją dla Polski – mówił Prezydent RP Andrzej Duda w Krakowie. W Warszawie Para Prezydencka wzięła udział w uroczystości, podczas której został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

O godzinie 8:41, 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny rozbił się samolot specjalny Tu-154M. Polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego Małżonka Maria, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy sił zbrojnych, duchowni, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji, funkcjonariusze BOR oraz załoga samolotu. Wszyscy zginęli.

– Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem dla Polski i wielką nadzieją dla Polski, dla polskiej polityki, polskiego życia publicznego. To jest wyrwa, której nic nie potrafi naprawić. Odeszli, a przecież Polska mogła tyle zyskać dzięki nim – mówił podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej Prezydent RP Andrzej Duda. – Mówię tutaj o ludziach ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy tam razem wtedy polecieli, żeby złożyć hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu, z tą patriotyczną misją, i zginęli na służbie Ojczyźnie – dodał Prezydent.

Tej tragedii nie można zapomnieć. – Wieczna pamięć i smutek z powodu tego, że odeszli – tak wielu dobrych ludzi, polskich patriotów – mówił Prezydent. – Wiadomo, że czas leczy rany i wiadomo, że co roku to uczucie i spojrzenie jest nieco inne, ale żal pozostaje i na pewno będzie – podkreślił.

Prezydent wyraził zadowolenie, że ludzie pamiętają o ofiarach tragedii, że powstają pomniki, a ulice, szkoły zyskują imię tych, którzy zginęli. – To jest pamięć, którą trzeba pielęgnować. To pamięć o polskich patriotach, pamięć o dobrych ludziach oddanych Ojczyźnie – podkreślił Andrzej Duda.

Para Prezydencka wzięła udział w uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podczas której został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. – Ten pomnik jest symbolem naszej wspólnoty – powiedział Prezydent Andrzej Duda. – Wierzę, że ten pomnik będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów politycznych. On jest wszystkich. I dla wszystkich – podkreślił.

Uroczystości upamiętniające powinny nas wszystkich łączyć. Tak jak połączył nas w bólu ten wyjątkowo tragiczny dzień 10 kwietnia 2010 roku. Powstałą wtedy pustkę bardzo ciężko jest nam wypełnić.