Koniec z pracą „aż do śmierci”! Szkodliwa i niechciana przez Polaków decyzja rządu Platformy i PSL została wycofana. Od 1 października rząd Prawa i Sprawiedliwości przywraca wiek emerytalny do poziomu 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

O tym, że Polacy są dobrymi pracownikami nikogo nie trzeba przekonywać. Pracują więcej niż ich zachodni koledzy. I za ten wysiłek przy budowie naszego państwa zostali przez rząd PO-PSL „ukarani” podniesieniem wieku emerytalnego. Rząd Platformy tłumaczył zmiany troską o finanse Państwa, gdy tymczasem z państwowej kasy wyprowadzane były miliardy złotych. VAT-owskie karuzele, nieszczelny system podatkowy, rozpusta w państwowych spółkach. Obniżając wiek emerytalny PiS ostatecznie cofa jakże szkodliwą i niechcianą przez Polaków decyzję rządu PO i PSL o zrównaniu i wydłużeniu ludziom wieku emerytalnego do 67 lat. Niektórzy mówili, że jest to skazanie wielu Polaków na pracę praktycznie aż do śmierci. Tak przejawiała się arogancja rządu PO-PSL, lekceważenie społeczeństwa, brak konsultacji i niebranie pod uwagę sytuacji poszczególnych osób.

Warto zaznaczyć, że jest to minimalny wiek, w którym można przejść na emeryturę – ale, co najważniejsze, nie ma przymusu. Każdy Polak ma dzisiaj prawo wyboru: jeżeli ktoś będzie chciał, będzie mógł pracować dłużej. Dłuższa praca zawodowa oznacza wyższe świadczenie.

Ustawa określa minimalny wiek emerytalny. Każdy ubezpieczony sam podejmuje decyzję o momencie zakończenia swojej aktywności zawodowej w zależności od oczekiwań co do wysokości przysługujących świadczeń emerytalnych, oceną stanu zdrowia, sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy, czy planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu pracy.

Wedle nowych przepisów z przejścia na emeryturę będą mogły skorzystać osoby, które skończą 60 lub 65 lat po 30 września 2017 roku, skończą 60 lub 65 lat do 30 września 2017 roku, ale jednocześnie nie osiągną do tego czasu podwyższonego 
wieku emerytalnego, a więc takiego, który obowiązuje obecnie oraz te osoby, które do 30 września 2017 roku osiągną podwyższony wiek emerytalny, jeżeli nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.

Warunkiem otrzymania emerytury – poza osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego – jest również udokumentowanie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia oraz rozwiązanie stosunku pracy.

Wszystkim, którzy zdecydują się przejść na emeryturę życzę przede wszystkim zdrowia, by jak najdłużej cieszyli się zasłużonym odpoczynkiem, w spokoju i pogodzie ducha patrzyli jak rosną wnuki, rozwija się nasza Ojczyzna. Tym, którzy mimo możliwości będą chcieli jeszcze trochę popracować życzę wytrwałości i jestem pewien, że nasz kraj doceni wiedzę i doświadczenie, które zdobyli w trakcie swojej zawodowej kariery.